W dzisiejszych czasach gdy świat staje na głowie, wielu z nas Polaków narzeka na swoje życie. A to paliwo poszybowało do niespotykanych dotąd cen, a to inflacja pobiją historyczne rekordy wysokości w ciągu ostatnich lat. W sklepach wszystko drożeje, a płaca jest na niezmienionym poziomie. A co się stanie, jak stracę pracę, jak utrzymam rodzinę?.
Te wszystkie zdania na pewno nie są ci obce, skoro czytasz poniższy tekst, a przecież wystarczyło odpowiednio wcześnie zabezpieczyć się finansowo na nieprzewidziane zdarzenia. Jeżeli do tej pory tego nie zrobiłeś lub zrobiłaś czas najwyższy poznać zalety poduszki finansowej oraz odpowiednio się do niej przygotować.
Czym tak naprawdę jest poduszka finansowa?
Na pewno pojęcie poduszki finansowej już niejednokrotnie przewinęło ci się podczas przeglądania internetu. Jeżeli jednak do tej pory nie znasz korzyści, jakie niesie ze sobą taka poduszka to czas najwyższy to zmienić.
Po pierwsze poduszka finansowa to w dużym uproszczeniu oszczędności, które w chwilach kryzysu np. utraty pracy pozwolą ci żyć na niezmienionym poziomie przez okres minimum trzech miesięcy. Przy czym 3 miesiące określane jest najczęściej jako absolutne minimum, jednak wiele osób świadomie wydłuża ten okres np. na 6 czy 12 miesięcy lub nawet więcej.
Świadomość posiadania gotówki, która pozwoli ci żyć dalej po utracie pracy, jest bezcenna. Takie zabezpieczenie koi nerwy i pozwala nie martwić się o przyszłość. A co np gdyby w twojej obecnej pracy doszło do zmian na tyle dużych, że z całą pewnością mie masz ochoty więcej tam pracować? Wielu z nas pewni zaciska zęby i mimo coraz gorszej atmosfery i warunków pracy cały czas do niej chodzi, stając się coraz bardziej zdenerwowanymi ludźmi. W ten sposób bardzo łatwo przenieść frustrację z wykonywanej pracy na rodzinę i znajomych. A przecież mając zabezpieczenie w wysokości 6-miesięcznych pensji, jesteś w stanie świadomie złożyć wypowiedzenie i na spokojnie szukać innej pracy.
Ale jak powinienem zbudować poduszkę finansową, jak żyję od wypłaty do wypłaty?
Jeżeli tobie na usta również ciśnie się powyższe pytanie to więc, że nie jesteś jedyny. Samo budowanie poduszki finansowej nie dla wszystkich jest prostą rzeczą. Jedni zrobią to szybciej innym zajmie to zdecydowanie więcej czasu. Jednym z najlepszych sposobów (nie tylko według mnie) „najpierw zapłać sobie”. W momencie gdy otrzymujesz wypłatę, w pierwszej kolejności należy przelać 10% wypłaty na naszą poduszkę finansową. Później opłacić wszystkie zobowiązania jak rachunki czy raty kredytu, a na samym końcu przeznaczyć pieniądze na przyjemności. Niestety większość ludzi działa w odwrotnym kierunku. Najpierw przeznacza na przyjemności, później na kredyty i rachunki a dopiero z tego co zostanie, stara się odłożyć. Niestety jak się pewnie domyślasz, najczęściej nic nie zostaje.
10 zasad, które pozwolą nam na dokonywanie bezpiecznych płatności w Internecie.
Planowanie wydatków to również bardzo pomocny nawyk przy budowaniu poduszki finansowej. Z moich obserwacji, wynika, że większość ludzi gdy mówi o planowaniu budżetu, ma na myśli skrupulatne spisywanie każdej wydanej złotówki i patrzy, na co wydali za dużo w poprzednim miesiącu. Ja natomiast podszedłem do tego w inny sposób. Rozpisałem sobie swoje wydatki na kilka kategorii i do każdej co miesiąc przypisuje odpowiednią ilość gotówki. Te kategorie to Poduszka finansowa, Jedzenie, Rozrywka, Książki, Ubrania, Opłaty, Kredyty, Samochód itd. Wiedząc, że w tym miesiącu mam odłożone 100 zł na rozrywkę pilnuje się, aby nie wydać więcej. A gdy np. zdąży się niespodziewany wydatek, mogę sobie przesunąć środki z innych kategorii, aby pokryć zobowiązanie. I tak np. przy naprawie samochodu wiedziałem, że mogę sobie pozwolić przesunąć środki z kategorii ubrania, książki i rozrywka. Gdy natomiast w budżecie zdążyła się nadwyżka, bo np. nie potrzebowałem, w tym miesiącu iść do kina to przelewałem ją na moją poduszkę finansową. Tobie też gorąco polecam ten sposób planowania budżetu.
Musisz wiedzieć, że sam proces budowania poduszki finansowej jest procesem długotrwałym, a nie czymś, co powstanie z dnia na dzień. Dla niektórych taki proces może trwać kilka lat, zanim uda się odłożyć odpowiednią sumę. Jednocześnie gorąco zachęcam do takiego oszczędzania. Przekonaj się osobiście jakie spokój naprawdę daje poduszka finansowa.
Ja mam inny problem. Mam poduszkę finansową, ale moje obawy dotyczą szalejącej inflacji, przez którą się ona kurczy